Menu heartlandchampionship.co.nz

Fixtures & Results

2013 Pink Batts Heartland Championship Finals

Date Game Venue Time (NZ) Result
19 Oct South Cant v Thames Valley Timaru 2:30 PM 0-0
19 Oct Wanganui v Buller Wanganui 2:30 PM 0-0
27 Oct Final - Winner Semi 1 v Winner Semi 2 TBA 2:35 PM 0-0
Finals
19 Oct Lochore semi - South Cant v Thames Valley Timaru 2:00 PM 14-8
19 Oct Lochore semi - Wanganui v Buller Wanganui 2:30 PM 30-40
19 Oct Meads semi - Mid Canterbury v West Coast Ashburton 2:30 PM 28-25
19 Oct Meads semi - North Otago v Wai Bush Oamaru 2:30 PM 48-34
26 Oct Meads final - Mid Cant v North Otago Ashburton 1:35 PM 26-20
27 Oct Lochore final - South Cant v Buller Timaru 2:35 PM 17-10


2013 Pink Batts Heartland Championship

Date Game Venue Time (NZ) Result
Round 1
24 Aug North Otago v Wairarapa Bush Oamaru 1:00 PM 18-20
24 Aug Thames Valley v South Canterbury Paeroa 2:00 PM 21-17
24 Aug Wanganui v King Country Wanganui 2:30 PM 16-17
24 Aug West Coast v Buller Greymouth 2:30 PM 23-17
24 Aug East Coast v Horowhenua Kap Ruatoria 2:30 PM 25-24
24 Aug Mid Canterbury v Poverty Bay Ashburton 2:30 PM 31-12
Round 2
31 Aug Horowhenua Kapiti v Mid Cant Levin 2:00 PM 9-13
31 Aug King Country v East Coast Te Kuiti 2:30 PM 24-13
31 Aug Poverty Bay v Thames Valley Gisborne 2:30 PM 18-27
31 Aug South Canterbury v North Otago Timaru 2:30 PM 21-15
31 Aug Wairarapa Bush v West Coast Masterton 2:30 PM 32-12
31 Aug Buller v Wanganui Westport 2:30 PM 15-11
Round 3
07 Sep Mid Canterbury v Wairarapa Bush Ashburton 1:00 PM 29-23
07 Sep Thames Valley v Buller Paeroa 2:00 PM 23-18
07 Sep East Coast v North Otago Ruatoria 2:30 PM 23-25
07 Sep Horowhenua Kapiti v King Country Waikanae 2:30 PM 19-18
07 Sep Wanganui v South Canterbury Wanganui 2:30 PM 24-23
07 Sep West Coast v Poverty Bay Greymouth 2:30 PM 30-14
Round 4
14 Sep Buller v East Coast Westport 2:30 PM 28-12
14 Sep King Country v Thames Valley Taupo 2:30 PM 27-22
14 Sep North Otago v Mid Canterbury Oamaru 2:30 PM 19-18
14 Sep Poverty Bay v Wanganui Gisborne 2:30 PM 21-25
14 Sep South Canterbury v West Coast Timaru 2:30 PM 25-30
14 Sep Wairarapa Bush v Horowhenua Kapiti Masterton 2:30 PM 22-15
Round 5
21 Sep Horowhenua Kapiti v Buller Levin 2:30 PM 15-19
21 Sep Mid Canterbury v South Canterbury Ashburton 2:30 PM 34-27
21 Sep Poverty Bay v North Otago Gisborne 2:30 PM 18-53
21 Sep Wairarapa Bush v King Country Masterton 2:30 PM 34-13
21 Sep Wanganui v Thames Valley Wanganui 2:30 PM 28-8
21 Sep West Coast v East Coast Greymouth 2:30 PM 15-11
Round 6
28 Sep Buller v Wairarapa Bush Westport 2:00 PM 3-13
28 Sep Thames Valley v West Coast Paeroa 2:00 PM 18-33
28 Sep East Coast v Poverty Bay Ruatoria 2:30 PM 22-18
28 Sep King Country v Mid Canterbury Taupo 2:30 PM 17-32
28 Sep North Otago v Wanganui Oamaru 2:30 PM 27-15
28 Sep South Canterbury v Horowhenua Kapiti Timaru 2:30 PM 30-13
Round 7
05 Oct Mid Canterbury v Thames Valley Ashburton 1:00 PM 44-11
05 Oct Poverty Bay v Buller Gisborne 2:30 PM 21-34
05 Oct South Canterbury v King Country Timaru 2:30 PM 56-29
05 Oct Wairarapa Bush v East Coast Masterton 2:30 PM 44-31
05 Oct West Coast v North Otago Greymouth 2:30 PM 22-32
05 Oct Horowhenua Kapiti v Wanganui Levin 2:30 PM 24-28
Round 8
12 Oct Thames Valley v Wairarapa Bush Paeroa 2:00 PM 23-15
12 Oct Buller v Mid Canterbury Westport 2:30 PM 13-31
12 Oct East Coast v South Canterbury Ruatoria 2:30 PM 36-47
12 Oct King Country v Poverty Bay Te Kuiti 2:30 PM 18-19
12 Oct North Otago v Horowhenua Kapiti Oamaru 2:30 PM 27-22
12 Oct Wanganui v West Coast Wanganui 2:30 PM 24-25