Menu heartlandchampionship.co.nz

Fixtures & Results

2017 M10 Heartland Championship

To download the .pdf version of the 2017 draw click here

Date Game Venue Time (NZ) Result
Week 1
26 Aug Buller v South Canterbury Westport 2:00 PM 27-24
26 Aug East Coast v Thames Valley Ruatoria 2:30 PM 13-42
26 Aug Horowhenua Kapiti v North Otago Levin 2:30 PM 22-19
26 Aug King Country v West Coast Taupo 2:30 PM 6-17
26 Aug Mid Canterbury v Poverty Bay Ashburton 2:30 PM 34-5
26 Aug Wanganui v Wairarapa Bush Wanganui 2:30 PM 79-7
Week 2
02 Sep North Otago v Mid Canterbury Oamaru 2:00 PM 31-25
02 Sep Thames Valley v Wanganui Paeroa 2:00 PM 19-21
02 Sep Wairarapa Bush v East Coast Masterton 2:30 PM 36-10
02 Sep West Coast v Buller Greymouth 2:30 PM 19-34
02 Sep Poverty Bay v Horowhenua Kapiti Gisborne 2:30 PM 5-39
02 Sep South Canterbury v King Country Timaru 2:30 PM 42-36
Week 3
09 Sep East Coast v West Coast Ruatoria 12:00 PM 19-32
09 Sep Horowhenua Kapiti v Thames Valley Levin 2:00 PM 13-10
09 Sep Buller v North Otago Westport 2:00 PM 33-31
09 Sep King Country v Wairarapa Bush Te Kuiti 2:30 PM 32-25
09 Sep Mid Canterbury v South Canterbury Ashburton 2:30 PM 16-31
09 Sep Wanganui v Poverty Bay Wanganui 2:30 PM 25-14
Week 4
16 Sep Thames Valley v Buller Paeroa 1:30 PM 26-7
16 Sep West Coast v Horowhenua Kapiti Greymouth 2:00 PM 24-18
16 Sep North Otago v King Country Oamaru 2:00 PM 28-26
16 Sep Poverty Bay v East Coast Gisborne 2:30 PM 35-15
16 Sep South Canterbury v Wanganui Timaru 2:30 PM 21-17
16 Sep Wairarapa Bush v Mid Canterbury Masterton 2:30 PM 24-60
Week 5
23 Sep Buller v Wairarapa Bush Westport 2:30 PM 29-24
23 Sep Horowhenua Kapiti v East Coast Otaki 2:30 PM 52-3
23 Sep King Country v Thames Valley Te Kuiti 2:30 PM 36-45
23 Sep Mid Canterbury v Wanganui Ashburton 2:30 PM 40-39
23 Sep Poverty Bay v West Coast Gisborne 2:30 PM 36-19
23 Sep South Canterbury v North Otago Timaru 2:30 PM 36-29
Week 6
30 Sep West Coast v South Canterbury Greymouth 1:30 PM 38-45
30 Sep North Otago v Poverty Bay Oamaru 2:00 PM 34-12
30 Sep Thames Valley v Mid Canterbury Paeroa 2:00 PM 16-25
30 Sep East Coast v Buller Ruatoria 2:30 PM 17-54
30 Sep Wanganui v King Country Wanganui 2:30 PM 80-3
01 Oct Wairarapa Bush v Horowhenua Kapiti Westpac Stadium, Wellington 12:10 PM 12-38
Week 7
07 Oct North Otago v East Coast Oamaru 2:00 PM 57-14
07 Oct Mid Canterbury v Buller Ashburton 2:30 PM 32-40
07 Oct Poverty Bay v King Country Gisborne 2:30 PM 43-29
07 Oct South Canterbury v Wairarapa Bush Timaru 2:30 PM 57-20
07 Oct West Coast v Thames Valley Greymouth 2:30 PM 24-17
07 Oct Horowhenua Kapiti v Wanganui Levin 2:30 PM 15-8
Week 8
14 Oct Thames Valley v Poverty Bay Te Aroha 2:00 PM 34-35
14 Oct Buller v Horowhenua Kapiti Westport 2:30 PM 26-30
14 Oct East Coast v South Canterbury Ruatoria 2:30 PM 7-45
14 Oct Wanganui v North Otago Wanganui 2:30 PM 10-6
14 Oct King Country v Mid Canterbury Taupo 5:00 PM 38-43
14 Oct Wairarapa Bush v West Coast Masterton 6:00 PM 26-36
Week 9 - Semi
21 Oct Horowhenua Kapiti v Buller Levin 2:00 PM 18-17
21 Oct Mid Canterbury v Poverty Bay Ashburton 2:30 PM 56-22
21 Oct West Coast v North Otago Greymouth 2:30 PM 24-14
21 Oct South Canterbury v Wanganui Timaru 2:30 PM 24-29
Week 10 - Final
28 Oct MEADS CUP: Horowhenua Kapiti v Wanganui Levin 2:35 PM 14-30
29 Oct LOCHORE CUP: Mid Canterbury v West Coast Methven 2:35 PM 47-15