Menu heartlandchampionship.co.nz

Fixtures & Results

2019 Heartland Championship Finals

Date Game Venue Time (NZ) Result
Meads Cup Semifinals
19 Oct Thames Valley v Wanganui Paeroa 2:00 PM 15-20
19 Oct North Otago v Wairarapa Bush Oamaru 2:30 PM 27-25
Lochore Cup Semifinals
19 Oct West Coast v Poverty Bay Greymouth 2:00 PM 41-35
19 Oct Buller v South Canterbury Westport 2:30 PM 24-56
Meads Cup Final
26 Oct North Otago v Wanganui Oamaru 3:05 PM 33-19
Lochore Cup Final
27 Oct West Coast v South Canterbury Greymouth 2:35 PM 0-0


2019 Heartland Championship

To download the .pdf version of the 2019 draw click here

Date Game Venue Time (NZ) Result
Week 1
24 Aug Buller v East Coast Westport 2:30 PM 54-19
24 Aug Mid Canterbury v Horowhenua Kapiti Ashburton 2:30 PM 10-17
24 Aug South Canterbury v North Otago Timaru 2:30 PM 20-26
24 Aug Thames Valley v Poverty Bay Paeroa 2:30 PM 15-17
24 Aug Wairarapa Bush v Wanganui Masterton 2:30 PM 28-18
24 Aug West Coast v King Country Greymouth 2:30 PM 56-27
Week 2
30 Aug North Otago v Wairarapa Bush Forsyth Barr Stadium, Dunedin 5:05 PM 25-11
30 Aug King Country v Buller Taupo 7:30 PM 34-12
31 Aug Poverty Bay v South Canterbury Gisborne 2:30 PM 29-40
31 Aug Wanganui v Thames Valley Wanganui 2:30 PM 30-36
31 Aug East Coast v Mid Canterbury Ruatoria 2:30 PM 15-22
31 Aug Horowhenua Kapiti v West Coast Levin 2:30 PM 21-27
Week 3
07 Sep Thames Valley v East Coast Paeroa 1:00 PM 43-15
07 Sep Wairarapa Bush v King Country Masterton 2:30 PM 35-31
07 Sep West Coast v Mid Canterbury Greymouth 2:30 PM 43-41
07 Sep Buller v Wanganui Ruatoria 2:30 PM 22-21
07 Sep Poverty Bay v North Otago Gisborne 2:30 PM 30-34
07 Sep South Canterbury v Horowhenua Kapiti Timaru 2:30 PM 57-7
Week 4
14 Sep East Coast v King Country Hatearangi Domain 2:30 PM 12-27
14 Sep Horowhenua Kapiti v Buller Levin 2:30 PM 31-46
14 Sep Mid Canterbury v South Canterbury Ashburton 2:30 PM 13-13
14 Sep North Otago v Thames Valley Oamaru 2:30 PM 22-21
14 Sep Wairarapa Bush v Poverty Bay Masterton 2:30 PM 36-31
14 Sep Wanganui v West Coast Wanganui 2:30 PM 36-18
Week 5
21 Sep Thames Valley v Wairarapa Bush Paeroa 1:00 PM 29-23
21 Sep Wanganui v East Coast Wanganui 2:30 PM 67-24
21 Sep West Coast v North Otago Greymouth 2:30 PM 18-17
21 Sep King Country v Horowhenua Kapiti Te Kuiti 2:30 PM 0-35
21 Sep Poverty Bay v Mid Canterbury Gisborne 2:30 PM 52-38
21 Sep South Canterbury v Buller Timaru 2:30 PM 38-27
Week 6
28 Sep Buller v Wairarapa Bush Westport 2:30 PM 17-20
28 Sep East Coast v West Coast Ruatoria 2:30 PM 19-21
28 Sep Horowhenua Kapiti v Poverty Bay Waikanae 2:30 PM 38-28
28 Sep King Country v South Canterbury Taupo 2:30 PM 19-21
28 Sep Mid Canterbury v Thames Valley Ashburton 2:30 PM 17-31
28 Sep North Otago v Wanganui Oamaru 2:30 PM 22-27
Week 7
05 Oct Thames Valley v South Canterbury Paeroa 2:00 PM 28-24
05 Oct Wairarapa Bush v Horowhenua Kapiti Masterton 2:30 PM 25-20
05 Oct Wanganui v King Country Wanganui 2:30 PM 57-19
05 Oct West Coast v Buller Greymouth 2:30 PM 7-47
05 Oct North Otago v Mid Canterbury Oamaru 2:30 PM 34-10
05 Oct Poverty Bay v East Coast Gisborne 2:30 PM 24-20
Week 8
12 Oct Mid Canterbury v Wairarapa Bush Ashburton 2:00 PM 10-31
12 Oct South Canterbury v West Coast Timaru 2:30 PM 24-27
12 Oct Buller v Poverty Bay Westport 2:30 PM 36-26
12 Oct East Coast v North Otago Ruatoria 2:30 PM 29-61
12 Oct Horowhenua Kapiti v Wanganui Levin 2:30 PM 15-38
12 Oct King Country v Thames Valley Te Kuiti 2:30 PM 15-37